Публікації

Матеріали науково-практичної конференції, присвяченої пам'яті С.Ф.Третьякова

Вступ

Полтавська державна сільськогосподарська дослідна станція імені М. І. Вавилова ІС і АПВ НААН - найстаріша науково-дослідна установа сільськогосподарського спрямування в Україні і в Європі, що бере свій початок від Полтавського дослідного поля, заснованого в листопаді 1884 року з ініціативи Полтавського сільськогосподарського товариства*.

Полтавське Дослідне Поле стало школою агрономії для багатьох учених, багато з аксіом агрономії утвердилося саме в Полтаві з позначкою «вперше».Тут розпочинали свою наукову діяльність молоді люди, які потім стали видатними, знаними вченими не тільки в нашій країні, а й далеко за її межами: М.І. Вавилов (всесвітньо відомий генетик, рослиннознавець, географ, засновник ВІРу, академік, перший президент ВАСГНІЛ), О.Н.Соколовський (згодом академік, перший президент Всеукраїнської академії сільськогосподарських наук, відомий вчений-агрохімік), Л.П.Бреславець (уродженка Полтави, відомий ботанік, цитолог, генетик, доктор біологічних наук, професор, після закінчення в 1910 році Московського сільськогосподарського інституту працювати агрономом починала в Полтаві), І.В.Якушкін (видатний вчений-рослиннознавець, академік ВАСГНІЛ, в 1909-1911р.р. – дільничний агроном Полтавського повітового земства).

М.І.Вавилов вважав, що як агроном він відбувся саме завдяки полтавській практиці. Пізніше, уже ставши відомим ученим, Микола Іванович з теплотою згадував полтавський період свого життя, зокрема, "стару лабораторію.., досліднопільський ентузіазм, бадьорість, якою віяло з Дослідного поля...".

Одного з фундаторів сільськогосподарської справи Росії й України, директора Полтавської дослідної станції Сергія Федоровича Третьякова Микола Вавилов вважав своїм вчителем. А полтавську практику - одним із найважливіших етапів свого життя. Ще раз підкреслюючи виключну роль Полтави у своїй науковій кар'єрі, він писав: "Особисто для мене Дослідне поле, весь його колектив дав імпульс для всієї подальшої праці, дав віру в агрономічну роботу..."

Полтавська дослідна станція завдяки назавжди обраному шляху досліджень та внеску в розвиток теорії практики польового експерименту та сільськогосподарської дослідної справи її провідних вчених, зокрема, С.Ф.Третьякова та В.І.Сазанова, по праву вважається «колискою» вітчизняної дослідної справи. Саме з нашою установою пов'язані найвидатніші наукові здобутки С.Ф. Третьякова на ниві агрономії, агрохімії, грунтознавства землеробства, рослинництва, методики дослідної справи. Він був не тільки одним із засновників та активних розбудовників Дослідного Поля, потім - станції, а й працівником, який поєднував у собі науковий розум із величезним досвідом та організаторськими здібностями і вбачав сенс життя в служінні сільськогосподарській науці.

Log in